×
 • Lajme
 • Lajme

  Tregu i kriptove arrin në 1 trilion dollarë, SHBA plan shpëtimi për klientët e SVB

  NGASigurimet
  15 Mars 2023

  Kriptovalutat rikuperuan të hënën ndërsa qeveria e SHBA-së lëvizi për të mbrojtur depozituesit e Bankës së Silicon Valley të shembur dhe HSBC bleu krahun e huadhënësit në Mbretërinë e Bashkuar. Bitcoin u rrit gati 10% në 3 të mëngjesit ET në 22,560.20 dollarë, niveli i tij më i lartë në 10 ditë, sipas të dhënave të CoinDesk. Eteri ishte gjithashtu rreth 10% më i lartë në 1,614,89 dollarë.

  Tregu i përgjithshëm i kriptomonedhave fitoi më shumë se 70 miliardë dollarë në 24 orët deri në orën 2 të mëngjesit ET, duke u arritur në mbi 1 trilion dollarë të hënën. Ka qenë një udhëtim me rul për tregjet e kriptove pas kolapsit javën e kaluar të Silvergate Capital, një huadhënës i madh për industrinë e kriptove. Silvergate tha të mërkurën se po mbyllte operacionet dhe po likuidonte bankën e saj.

  Më pas erdhi kolapsi i Silicon Valley Bank të premten në atë që ishte dështimi më i madh bankar që nga kriza financiare e vitit 2008.

  Si Silvergate ashtu edhe SVB vendosin paratë e tyre në Thesaret e SHBA-ve, të cilat kanë humbur vlerën pasi Rezerva Federale e SHBA ka rritur normat e interesit. Këto banka janë detyruar t’i shesin këto obligacione me humbje për të mbështetur pozicionin e tyre të kapitalit.

  Kjo u pasua të dielën nga mbyllja e Signature Bank, një huadhënës i madh në industrinë e kriptove, nga rregullatorët amerikanë për të frenuar çdo infektim në sektorin më të gjerë bankar. Këto lëvizje nga rregullatorët për të krijuar një plan shpëtimi për SVB dhe për të mbrojtur depozituesit në këto institucione kanë rritur besimin e investitorëve.

  Thesari i SHBA, Rezerva Federale dhe Korporata Federale e Sigurimit të Depozitave thanë të dielën se depozituesit e SVB do të kenë akses në të gjitha paratë e tyre duke filluar nga e hëna. “Asnjë humbje e lidhur me zgjidhjen e Silicon Valley Bank nuk do të përballohet nga tatimpaguesi”, thanë rregullatorët.

  Ndërkaq HSBC tha se kishte rënë dakord të merrte krahun e SVB në Mbretërinë e Bashkuar për 1,21 dollarë. Thesari i Mbretërisë së Bashkuar tha të hënën se “asnjë para nga tatimpaguesit nuk është e përfshirë dhe depozitat e klientëve janë mbrojtur”.

  Nga Rubrika

  Sigurimet, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.