×
 • Lajme
 • Lajme

  Memetaj: Milot Cakaj, i dërguari i Kurtit në BQK ka qenë në lidhje me Jelena Bjellicën – informatore e BIA-s në Kosovë

  NGASigurimet
  24 Janar 2024

  Gazetari Lirim Mehametaj ka reaguar pas emërimit të ish-këshilltarit të kryeminitrit Kurti, Milot Cakaj si zëvendësguvernator i BQK-së.

  Përmes një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Mehemetaj ka treguar disa fakte për të kaluarë e Cakajt.

  Sipas Mehemtajt ish-këshilltari i Kurtit ka qenë në lidhje me Jelena Bjelica, informatore e shërbimit famëkeq serb BIA në Kosovë.

  “Për këtë që po e them ka edhe raporte zyrtare në AKI. Bjelica njihet edhe nga shteti i Kosovës si strukturë e BIA-s.

  Pyetja që shtrohet këtu: a ka certifikatë të sigurisë ky njeri që merr këso pozita, apo s’është ka i intereson më kujtë gjë.

  Ndërrojani edhe emrin asaj ndërtese, se veç Qeveria e Kosovës ajo s’është më”, ka shkruar Mehmetaj ndër të tjera.

  Postimi i plotë:

  Milot Cakaj qenka i dërguari i fundit i Kurtit në BQK, pasi paraprakisht kishte dërguar Bashkim Nurbojën e Nexhat Kryeziun, anëtarë të Vetëvendosjes.
  Por, ky Miloti përveçse servil i Kurtit ka histori interesante jetësore.
  Fillimisht ky është njëfarë analfabeti që fakultetin e ka përfundu pas moshës 40 vjeçare në një universitet privat (UBT), me pare po dihet.
  Ky ka punu nja 7 vjet në Korporatën Energjetike të Kosovës. Edhe aty ka hy me të njohshëm. E ka punësu motra e vetë Trendëlina.
  Milot pizda një kohë ka qenë i punësuar në Vetëvendosje si “mbikëqyrës i mediave” dhe një nga personat e angazhuar për orkestrim të propagandës.
  Fantastike ka qenë kur e pash njëherë në RTK, duke tregu qysh ky ka punu me Adem Demaçin, ama ky ka qenë refugjat në Shkup në kohën e luftës dhe kufirin Kosovë – Maqedoni e ka kaluar si qytetar përmes procedurave të rregullta pa therrë në këmbë.
  Ftoj gazetarët ta thërrasin për prononcim (se neve s’na përgjigjet) pyeteni se ku ka qenë gjatë luftës në Kosovë?
  Për elementet jugosllavo-serbe të tij s’ke as çka futesh aty se zi katran.
  Veç një element ia vlen të përmendet, që edhe ashtu e dinë të gjithë në Prishtinë.
  Ky ka qenë në lidhje me Jelena Bjelica, informatore e shërbimit famëkeq serb BIA në Kosovë.
  Për këtë që po e them ka edhe raporte zyrtare në AKI. Bjelica njihet edhe nga shteti i Kosovës si strukturë e BIA-s.
  Pyetja që shtrohet këtu: a ka certifikatë të sigurisë ky njeri që merr këso pozita, apo s’është ka i intereson më kujtë gjë.
  Ndërrojani edhe emrin asaj ndërtese, se veç Qeveria e Kosovës ajo s’është më.

   

  Nga Rubrika

  Sigurimet, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.